Így válassz bojlert

Nem csak azért lesz neked ez a cikk érdekes, mert mindent megtudsz a bojlerről, hanem azért is, mert segítünk kiválasztani az ideális bojlert.
1867-1868
Amikor Magyarország éppen megállapodott az Osztrák Birodalommal arról, hogy itt az ideje véget vetni a passzív ellenállásnak, Angliában, Benjamin Waddy Maughan megépített egy gejzírnek nevezett különleges szerkezetet. Ennek a szerkezetnek az volt a lényege, hogy a feltaláló egy csövön keresztül hideg vizet engedett egy tartályba, amit alulról gázégővel melegített. A tartály másik oldalán a meleg víz fürdőkádba, vagy éppen tálba ömlött. Benjamin még nem a bojlert találta fel: egyrészt azért, mert a szerkezete nem volt képes tárolni a meleg vizet, másrészt azért nem, mert a mai, klasszikus bojlerek, döntő többségében elektromos árammal működnek. 1889-ben azonban egy norvég feltaláló (aki Benjamin munkájából inspirálódott) feltalálta a klasszikus bojlert: ekkor a gépezete gázfűtéses volt, Edwin Ruud-ot tekintik a bojler feltalálójának: így immár majdnem 130 éve segít nekünk a bojler abban, hogy bármikor meleg vízhez jussunk.
Miért bojler? Hogyan válassz?
Egészen egyszerű az, hogy miért nevezzük a bojlert bojlernek. A szó angol eredetije a boiler, ami azt jelenti, hogy forraló, vagyis egy eszköz, ami vizet forral (a boiling maga a forr szó): pedig magyarul kiejtve: bojler. Az elmúlt évtizedekben a bojler valóban nélkülözhetetlenné vált: egy olyan eszköz lett, amelyet a legtöbb háztartásban megtalálunk. Mivel a döntésed hosszú távú, hiszen egy bojlert évekre, évtizedekre vásárolsz meg, nagyon fontos, hogy a neked legjobban megfelelőt találd meg. Elmondjuk, hogy mire figyelj, hogyan válaszd ki a megfelelőt.
Így válassz bojlert
Rengeteg olyan – fontos, és kevésbé fontos – szempont van, ami alapján tudsz bojlert választani: az energiafelhasználástól kezdve egészen a színén keresztül (manapság vannak színesek) a formáján át bármi lehet döntő érv, mi mégis azt mondjuk, hogy a legfontosabb az, mekkora űrtartalmú, azaz mennyi víz fér el benne, és azt hogyan tudod gazdaságosan felhasználni. Van egy ökölszabály, ami szerint egy ember egy nap átlag 50 liter vizet fog elhasználni (ebben benne van a fogmosás, a mosás rá eső része, és a fürdés, vagy a mosogatás, és a zuhanyzás is). Fontos, most egy pillanatra megállni: az 50 liter, az 50 liter víz. Nem 50 liter tűzforró víz: csak víz. Ezért ha 4 tagú a családod, nem kell 200 liternyi meleg víz neked egy nap, de máris mondjuk a részleteket.
80 literes bojler
Ha egyedül élsz, vagy a pároddal, akkor bőven elég lesz egy 80 literes bojler nektek, kettőtöknek (sőt, még pazarolhattok is). Ha már hárman laktok, akkor a 80 liter épphogy elég lesz: ebben az esetben azt az egyébként pazarló trükköt kell bevetned, hogy a vizet mindig nagyon melegen tartod. Ha a bojlerben levő víz majdnem tűzforró, úgy a bojler teljesítménye szinte csúcsra van járatva, de a 80 liter meleg vízhez keverve a hideget, elegendő lesz 2-3 főnek. (Bár akkor tényleg pazarolsz, hamarosan megtudod miért) Kattints ide, és nézz szét a 80 literes bojlereink között: https://netkazan.hu/kereses?q=bojler
A 120 literes bojler
Ez az a pillanat, amikor mégis elhagyjuk az ökölszabályt, mert a 120 literes bojlert nem véletlen gyártják 120 literesre, és nem 140-re, vagy épp 110-re. Az évtizedes tapasztalatok szerint egy átlagos, 4 fős családnak 120 liternyi meleg víz, egy napi szükségletét fedezi. Itt is igaz, hogy ha nagyon melegre állítod a hőfokot, akkor a sok vized lesz, több, mint elég. Képzeld el, hogy 100 fokos a vized a bojlerben (tudjuk, hogy nem lehet 100 celsius fokos, mert az már forr, csak könnyebb számolni vele). Tehát van 120 liternyi 100 fokos vized. Ha ehhez hozzáöntesz 120 liter jeget (az a 0 fok), akkor 240 liternyi vized lesz, ami 50 fokos. Körülbelül 40 fokos vízben fürdesz, szóval, ez sokkal több mint elég: „nincs” négytagú család, akinek negyed köbméternél több vízre van szüksége egy nap. Kattints ide, és nézz szét a 120 literes bojlereink között: https://netkazan.hu/kereses?q=bojler
A „smartos” megoldás
Előfordulhat, hogy egy napszakban van szükség a legtöbb meleg vízre, és napközben jóval kevesebbre. Vannak olyan bojlerek, amelyek megtanulják a fogyasztási szokásainkat, és ahhoz igazodva akkorra melegítik fel a vizet, amikor szükség van rá, és olyankor nem fűti fel a vizet feleslegesen, amikor nem lesz víz elvétel.
Erre figyelj a bojlerednél: tippek, trükkök
Csökkentheted a bojlerből folyó víz hőveszteségét akkor, ha a legközelebb van ahhoz, ahol felhasználod: ezért van a legtöbb bojler a fürdőszobában. Érdemes figyelned arra, hogy mennyire kemény a vized, mennyi vízkő van a bojleredben, mert ha sok akkor csökken a hatékonysága, ahogy a fűtőszálnál is fontos, mennyire ép.
Persze talán azzal tudsz a legtöbbet „spórolni”, ha megfelelően választod meg a vízhőmérsékletet. Tapasztald ki, hogy elég e, ha csak félteljesítményen megy a bojlered: azaz, ha van egy 120 literesed, biztosan fel kell-e fűtenie (és tartania) a bojlerednek a 80 fokos vizet (amit biztosan le fogsz hűteni), vagy elég, ha csak 50-60 fokra melegíti, és azt tartja: mert ez rengeteg áramot spórol neked (főleg, ha eleve éjszakaira kötöd).Persze, a legtöbbet akkor spórolsz, ha akkora bojlert veszel, ami a családnak kell, és eközben a vizet sem pazarolod. Ha segíthetünk a döntésben, akkor hívd a szakértő számunkat, ahol a kollégáink minden kérdésedre választ adnak, vagy keress meg minket mailben: TELEFON: 42/596-240 E-MAIL: INFO@NETKAZAN.HU
Szólj hozzá!