Hogyan válassz termosztátot?

Otthonunkban a hőmérséklet szabályozás már nemcsak a kényelmet, hanem energiamegtakarítást is szolgálja. Legyen szó analóg, vezetékes, vezeték nélküli vagy wifis szobatermosztátról mind ezen célt szolgálják.
Sokan csak annyit tudnak a termosztátról, hogy azok a kicsi - csavargatható vagy nyomkodható – eszköz a falon amelyikkel a fűtést lehet szabályozni. Bár ha csak ennyi a feladata, akkor szinte mindegy is melyiket, és milyet választunk. Persze, ez nem igaz. Ebben a cikkben elmondjuk, hogyan, milyen szempontokat figyelembe véve érdemes termosztátot választani.
Mire való a termosztát? #1.
A termosztát szerepe fontos, hiszen a segítségével lehet az adott szoba, vagy szobák hőmérsékletét szabályozni, éppen ezért energiát spórolni. Képzeljük el, hogy mi történne velünk termosztát nélkül. Mivel nem tudnánk szabályozni a hőmérsékletet, valószínű, hogy állandóan felfűtenénk a szobát, majd, amikor melegünk lenne, akkor kinyitnánk az ablakokat, hogy kicsit lehűtsük. Csakhogy akkor megint fáznánk, ezért megint felfűtenénk, aztán ha sikerült az egész kezdődne előröl. A termosztát segítségével ki tudjuk választani a nekünk tetsző hőfokot, és gazdaságosabban tudunk fűteni.
De hogyan válasszuk ki, és mire figyeljünk oda?
Analóg vagy digitális, vezetékes, vagy vezeték nélküli? #2.
A régi házakban előfordulhat, hogy analóg, azaz tekergetős termosztátot találsz. Ezeknek a termosztátoknak az az előnyük, hogy szinte elnyűhetetlenek, de kevésbé precízek, nem látod rajta a pontos hőmérsékletet, és tényleg tekergetned kell állandóan.
Az analóg termosztátokra jellemző, hogy nem programozhatóak ezért minden beavatkozás manuális, azaz mész, és tekered. Talán egy kicsit korszerűtlenebbek is mint a digitális termosztátok, mert 0,5 fok az érzékenységük. Ez azt jelenti, ha 21,5 fokra állítod, akkor 21 és 22 fok között lesz a szobában.
A digitális termosztátok sokkal pontosabban állíthatóak a beépített hőmérőjük miatt. Akár már 0,1 fokos különbéget is észrevesznek. Minden pillanatban digitálisan kijelzik az aktuális hőmérsékletet, és azt is látod, hogy a termosztát éppen mit tesz, mert a panelen jelzi. Sok digitális termosztát programozható, azaz ki tudod választani, hogy mikor hány fok legyen a házban. Ma már léteznek okos termosztátok is, ezeket applikáción keresztül a telefonoddal is tudod állítani.
Választhatsz olyan termosztátot is amelyik a külső hőmérsékletet is figyeli, azaz a külső hőmérséklet változását érzékelve változtatja a belső hőmérsékletet.
Erre figyelj mikor kiválasztod! #3.
Egy jó gépész, fűtésszerelő figyel arra, hogy a vizes helységekben legyen a legmelegebb, ezért oda ritkán tesznek termosztátot, de ha szeretnél, megteheted. Ilyenkor figyelj arra, hogy a választott termosztátnak milyen víz elleni védelme van?. Fontos, hogy egy termosztát milyen hőmérsékleti tartományban tud működni, és az is, hogy milyen a hőmérsékletmérési pontossága.
Ez utóbbi tényleg nagyon fontos, mert 1 Celsius fok hőmérsékletváltozás általában 7% energiamegtakarítást, vagy megnövelést jelent. Nem mindegy tehát, hogy a termosztát 21,5 fokon állítva 21-22 fok között tartja a házadat, vagy pontosan 21,5-ön.
Ha fontos a kényelmed, és szeretsz takarékoskodni, akkor érdemes programozható termosztátot vásárolni, hiszen akkor te tudod eldönteni, hogy egy adott napon, egy adott helységben hány órakor hány fok legyen.
Így spórol neked energiát a termosztátod! #4.
Egy jól megválasztott termosztát már azzal is rengeteg energiát takarít meg neked, ha programozható, és megfelelő hőmérsékleten tartja az otthonodat. Nagyon figyelj oda arra, hogy hova helyezed a termosztátodat, mert ha a leghidegebb falra teszed, akkor éppúgy rosszul fogja érzékelni a hőmérsékletet, mintha olyan falra tennéd ahol állandóan éri a nap.
A programozható termosztát nagy előnye, hogy a saját életritmusodhoz állíthatod, például szombatra, vasárnapra teljesen más hőmérsékletet is kérhetsz, mint kedd délelőttre.
Segíthetsz neki azzal, hogy nem kérsz extra beállításokat: annak nem sok értelem van, hogy nappal 25 éjjel pedig 17 fokot akarj a nappaliban, hiszen akkor a kazánod egyszer csúcsteljesítményen fűt, egyszer pedig leáll, és hagyja kihűlni a szobát. Ez semmiképpen nem energiatakarékos.
A leggyakrabban keresett márka: Computherm #5.
Computherm Q7RF Vezeték Nélküli Programozható Digitális Szobatermosztát
A Computherm Q7 Rádió Frekvenciás Heti Programozható Digitális Szobatermosztáttal sokat megtakaríthat!
Szakemberek is szokták javasolni, hogy egy kazán működése legyen a lehető legjobban szabályozva, mert csak így van mód arra, hogy megtakarítást érjenek el a költségek terén, melyek a fűtésre vonatkoznak.
Egy igen jó választás a Computherm Q7 Heti Programozható Digitális Szobatermosztát, hiszen több napra előre be lehet állítani, melynek köszönhetően nem kell mindig az adott napszakban kézzel szabályozni az adott helyiségben elérni kívánt hőmérsékletet. A digitális kijelzőjének köszönhetően nagyon könnyen be lehet állítani, amely révén bárki az adott napra vonatkozólag és akár óra szerint meg tudja megszabni, hogy hány fok legyen az adott helyiségben.
Természetesen a Computherm márkán kívül számos más kiváló márkát is megtalál. Ilyenek az Ariston, Bosch, Saunier Duval, Siemens, Vaillant.
Amennyiben Önben kétségek merülnek fel a kiválasztás folyamán, bátran keresse fel értékesítéssel foglalkozó kollégáinkat!
Még nincs hozzászólás. Légy te az első!
Szólj hozzá!