Az örök kérdés: mennyi az ideális hőmérséklet télen az otthonunkban?
Az otthoni hőmérséklet meghatározásánál sok tényezőt figyelembe kell venni. Ezek közül az egyik legérdekesebb a falak színe: amennyiben meleg árnyalatokat használtunk a festésnél, a hőérzetünk más lesz, mintha hideg színekkel dolgoztunk. A szakértők szerint 2 Celsius-fokos különbséget is jelenthet ez. Emellett az is fontos, milyen páratartalom uralkodik az otthonunkban, de olyan tényezők is számíthatnak, hogy milyen valakinek a vérkeringése. Emellett pedig ott vannak az egészségügyi és energiatakarékossági szempontok. Tehát nagyon sok minden befolyásolja az otthoni hőérzetünket és, hogy milyen hőmérsékletben érezzük jól magunkat.
Fontos, hogy ne hűljenek ki a falak! #1
A fent leírtak a változó tényezők, néhány dolog viszont ezektől függetlenül is tartja magát. Ilyen az, hogy a szobák közötti különbség ne legyen jelentős, elég 1-2 fok, ellenkező esetben könnyen megbetegedhetnek az ott lakók. Ugyanaz a helyzet kerül ilyenkor elő, mint nyáron, amikor a melegből bemegyünk egy légkondicionált térbe.
Ha a lakóhelyünkről van szó, érdemes állandó minimumnak megállapítani a 18-19 fokot, ez kell ahhoz, hogy ne hűljenek ki a falak. Annak semmi értelme, ha munkaidőre valaki teljesen leállítja a fűtést, és ezáltal jégverembe ér haza, hiszen így rengeteg idő és energia lesz újra bemelegíteni az épületet. Azonban, ha van egy állandó alaphőmérséklet – amit digitális termosztátokkal könnyen tarthatunk - azon csak kicsit kell emelni a komfortérzethez.
Digitális termosztátot nagyon szívesen ajánlunk bárkinek. Ezek között vannak vezetékes és vezeték nélküli változatok is. Az egyik legjobban keresett márka a Computherm, de az Ariston vagy Siemens márkái között is találunk termosztátokat. A digitális termosztátok között találunk olyan darabokat, amely biztosítják a kényelmet abból a szempontból, hogy napokra előre, akár napszak vagy óra szerint beállíthatjuk a kívánt hőmérsékletet az otthonunkban. Ez nem csak praktikus és kényelmes, hanem biztosítja a megfelelő hőmérsékletet, amely nem csak az otthont, hanem a falakat is melegen tartja.
Speciális a konyha és a fürdő helyzete #2.
A legtöbb időt – ébren – a nappaliban tölti egy átlagember, ide a 20 és 23 fok közötti Celsius-fokot javasoljuk. Persze nem mindegy, hogy valaki fehérneműben, vagy pulóverben szeret otthon tévézni – gazdasági szempontból télen ajánljuk a melegebb öltözetet. Ha mégis marad a fehérnemű, ahhoz a 21 fok nem lesz elég. A konyhában ennél kevesebb, 19-20 fok is megfelelő, erre úgyis rásegít majd a sütő melege.
Aludni jobbat lehet hűvösben, ez tény, ezért elég a hálószobában a 18-19 fokot „belőni”, fázósoknak emellé jól betakarózni. Ez az egészséges felnőttekre vonatkozik. A gyerekszobák esetében magasabb, 21 fok az ajánlott, a csecsemőknek pedig még ennél is melegebb, 23 fokos hőmérséklet javasolt. Ha valaki beteg, vagy csak érzi, hogy beteg lesz, esetleg idős, az szintén állítsa melegebbre a fűtést.
A fürdőszobában lehetünk visszafogottabbak, elegendő a 20-22 fok, a forró vizes zuhany úgyis megemeli a hőmérsékletet és a páratartalmat, mire kijövünk a tus alól. Az otthonok leghidegebb helyisége az előszoba és a kamra, előbbi a bejárati ajtó szerepe, utóbbi az élelmiszerek megőrzése miatt, mindkettőben a 14-16 fok a jellemző, egyben elegendő.
Fürdőszobákba ideális választás lehet egy törölközőszárítós radiátorokat, amelyek nem csak praktikusak abból a szempontból tekintve, hogy a törölközőket melegen és szárazon tartják, hanem kellemes meleget adnak ebben a helyiségben. Számos márka közül válogathatunk. Törölközőszárítós radiátorokat találunk a Palermo, BRH, Sanica és Zhender márkák között.
Egyre többen választják ezt a fűtési megoldást fürdőszobáikba és mi bátran ajánljuk a választást cikkünk elolvasása után.