Mit kell tudni a hőszivattyúról?

Újdonságnak számítanak, pedig nem azok: a hőszivattyúk működési elvét már majdnem 150 éve ismerjük és – külföldön – már a hatvanas évek óta használják az otthonok melegvíz ellátására, fűtésére és hűtésére. Az energiaválság miatt a hőszivattyúk hirtelen váltak a legfontosabb otthoni készülékekké. De hogyan működnek, milyenek vannak és megéri-e egyáltalán? Ebből a cikkből mindenre választ kapsz.
Így működik a hőszivattyú
Bár az alapötlet egyszerű, a hőszivattyúk működésének részletei lenyűgözőek. Az otthonod hőmérsékletének szabályozása érdekében ez a készülék szinte megszegi a fizika törvényeit, és mindenféle időjárási körülmények között is rábízhatod az otthonod fűtését.
A hőszivattyú működésének lényege az, hogy egy helyről (a levegőből a föld alól vagy vízből) összegyűjti a hőt, és egy másik helyre juttatja: például az otthonodba. A hőszivattyú tehát hőenergiát von ki a talajból, a levegőből vagy a vízből és egy hűtőközeg segítségével a megfelelő hőmérsékletre hűti vagy fűti a rendszerben levő vizet: így képes használati melegvizet előállítani az otthonodba, vagy akár fűteni is.
Ha most tervezed / építteted a házad, a legjobb döntés, de bizonyos helyzetekben tökéletes választás felújításkor is. Alkalmas arra, hogy padlófűtéshez csatlakoztasd, vagy akár újabb típusú radiátorhoz, de nagyon fontos, mindig kérdezz rá szakértőtől.
Milyen típusú hőszivattyúk léteznek?
A hőszivattyúk előnye, hogy többféle létezik belőlük. A három legelterjedtebb és a lakossági használatra is alkalmas hőszivattyú a levegő-víz hőszivattyú (mely a külső levegő hőjét vonja ki és azt az energiát adja át a víznek), a talaj-víz hőszivattyúk (melyek a talaj hőjét vonják ki) és a víz-víz hőszivattyúk, ez utóbbiak a talajvízből nyerik a hőenergiát a fűtéshez.
A legelterjedtebbek a levegő-víz hőszivattyúk, melyeknek két fő csoportja van: az egyik a split osztott megoldás, másik a monoblokkos verzió. A monoblokk hőszivattyúknak nincs külön beltéri és kültéri egysége, ezek kompakt egybeépített egységek.
Nagy erővel és ütemben folyik a hőszivattyúk fejlesztése és a hagyományos fűtési megoldásokat folyamatosan szorítják ki a piacról. Egy újépítésű ház tervezésénél szinte elengedhetetlen, hogy számba vegyük a használatukat.
Felmerülhet benned a kérdés, hogyan tud vajon a téli -10 fokos kinti hőmérsékletből „meleget” kivonni a hőszivattyú. A válasz a technológiában rejlik. A hőszivattyúknak minden levegő, víz és talaj „meleg”. Nemzetközi megállapodás szerint a −273,15° az abszolút nulla fok a Celsius-skálán. Ami ettől melegebb közeg, abból lehet hőt, energiát kinyerni. Így jól megállja a helyét magyarországi hőmérsékleti viszonyok között is. Európa számos országában már meghaladja a 40%-ot a hőszivattyúk alkalmazása.
Hogyan választjuk ki a megfelelő hőszivattyút?
Az első lépés, hogy kiválasszuk azt a hőszivattyút amelyik majd ideális lesz számodra. Ehhez érdemes szakember segítségét igénybe venni mert tudnunk kell mekkora az otthonod hőigénye. A hőigény sok mindentől függ: attól, hogy mekkora az otthonod? Milyen a szigetelése és az mennyire vastag? Mennyi ablakod van, mekkorák és milyen a K értékük (hőátbocsátást, hőveszteséget jelölünk vele)? Elenyészőnek tűnik, de a hőigény meghatározásához fontos az ajtók száma és típusa mellett az otthonod fekvése / tájolása is. Sokat számít, ha van tetőtered, pincéd, ahogy az is, hogy mennyien laktok ott, milyen magas a mennyezet és milyen meleget szerettek.
A hőszivattyú telepítés
A hőszivattyú telepítéshez szükség van külső és belső munkákra is. A belső munka nem gond, ha építkezel és akkor sem, ha régi rendszerre kell rákötni a hőszivattyút. A külső munka jár egy napnyi zajjal: érdemes a szomszédokat előre felkészíteni erre. Arra is fel kell készülnöd, hogy a telepítés után a hőszivattyút minden esetben tesztelni kell. Ez általában 1-2 óra. Ennyi idő alatt a hűtőközeg átáramlik a rendszeren. A hőszivattyú üzembe helyezése 45 perctől (hiszen lehet, hogy már 15-20 perc is elég a tesztre) maximum 2 órán át tart. Ha van már légkondid akkor tudod, hogy ez az idő egy picit több mint amennyi a légkondi tesztelése, hiszen ebben az esetben a szerelőnek a fűtési oldalt is kell tesztelnie, a hűtési oldalt, a leolvasztást, a vészfűtést is.
Hőszivattyú hibrid rendszerben: elektromos energia és gázfűtés
Előfordul, hogy meglévő gázfűtéshez szeretnének kiegészítő hőszivattyút telepíteni, mely energiatakarékosan járul hozzá a ház fűtéséhez. Az ilyen hibrid rendszerben megoldható, hogy minden időjárásban a lehető legkedvezőbb energiafogyasztással üzemeljen. Ilyenkor elsődleges energiaként elektromos energiát használ, és gázt is. A rendszer szerelő által történő programozása során beprogramozhatja, mikor melyik energiát használja költséghatékonyság szempontjából, a gázt vagy a hőszivattyút.
Nagyon fontos, hogy a rendszerek esetén szakértő épületgépészt vonjunk be a tervezésbe. Különösen a hibrid rendszer kiépítésénél. Ennél a rendszernél több kérdés is felmerülhet, ami odafigyelést igényel: a monoblokkos hőszivattyút szükséges e leválasztani hőcserélővel, ki kell e alakítani puffertárolót. Mindez függ a rendszer adottságaitól, a tulajdonosok igényeitől.
Mennyibe kerül a hőszivattyú?
Ahogy írtuk, számtalan dologtól függ, ezért hozzávetőleges árat tudunk csak mondani. Egy átlagos otthonnal számolva (2023. év) megközelítőleg 2-3 millió forint a teljes rendszer kiépítése. (Ez az ár egy körülbelüli összeg, nem minősül árajánlatnak.) Különböző esetekben ez az összeg jelentősen eltérhet.
Mekkora megtakarítás érhető el a hőszivattyúval? Megéri?
A mai vészterhes gazdasági helyzetben talán ezek a legfontosabb kérdések. Kezdjük a legelején. Ha építkezel (vagy telket vásárolsz) sokszor láthatsz olyanokat, hogy „a gáz a telek előtt / a telekhatáron belül”. Hogy aztán heteken, hónapokon át szaladgálj mindenféle engedélyekért, minőségi tanúsítványokért. Na és szakemberekért.
Már ebben a pillanatban megkezdődik a spórolás (vagy a megtérülés) hiszen egy hőszivattyúhoz nincs szükséged gázra, ezért a gázzal kapcsolatos összes kiadást elfelejthetjük. A hőszivattyú nem igényel kéményt sem, ezzel további százezreket takaríthatsz meg.
Ha egy hőszivattyút helyesen méreteznek, jól építik be, hibátlanul szerelik, akkor 3-5 közé esik a COP száma. A COP értéket jósági foknak vagy tényezőnek is hívják, gyakorlatilag azt mutatja meg, hogy 1 kW áramból hány kilowatt energiát képes létrehozni.
Ha ez az érték (például) 4 az azt jelenti, hogy 35-50%-kal tudod csökkenteni az energia költségedet. (Jellemzően a gázhoz viszonyítva). Egy egyszerű példán keresztül megmutatva ez azt jelenti, hogy ha mondjuk a mostani vagy az építész által kalkulált gázszámlád 80 000 Forint/hónap, akkor legalább 30-35 000 Forintot tudsz megtakarítani egy jól méretezett hőszivattyúval. Ez évente 350 000-400 000 Forint megtakarítás.
Nagyon fontos, hogy a végső eredményt az határozza meg, hogy az egész rendszer hogyan van tervezve és kialakítva, a vezérlés beállítva, üzemeltetve. Hiába veszed meg a legmagasabb hatásfokú készüléket, ha a rendszer kialakítása és tervezése rossz, az egész semmit sem ér! Erre óriási figyelemmel kell lenni.
Mérlegelendő kérdés minden esetben a bekerülési ára a hőszivattyúnak és az általa elért pozitív költségvonzatok, illetve az, hogy a hőszivattyú ára, kiépítésének költsége mennyi idő alatt térül meg.
Melyek lehetnek tehát a háztulajdonosoknak az igényei, elvárásai:
- egyszerűen egyáltalán nem akarnak gázrendszert kiépíteni, ezért választanak más megoldást
- fontos a rezsiköltség, ezért megéri beruházni drágább rendszerbe
- valakinek az ellenkezője, fontos, hogy most ne kelljen egyszerre nagy összeget kifizetni, mert csak 10-20 év múlva térül meg és közben még el is avulhat a rendszer
- van, akinek alap szükséglete, hogy nagyon meleg legyen a lakásban télen is, de van, akinek a 18-20 fok az állandó komfortzónája minden évszakban
- hűtést is meg akarják oldani ugyanazzal a rendszerrel
Felmerülhet a kérdés, hogy akkor is megéri hőszivattyút vásárolni, ha nem érhető el vele jelentős megtakarítás? Ilyen eset lehet az, amikor a házad energiaigénye annyira alacsony, hogy a hőszivattyú anyagilag nem éri meg. Nos, a válasz igen, hiszen a hőszivattyú másodlagos előnye, hogy hosszú távon kevésbé vagy kitéve a gázárnak, illetve az is, hogy különösen értéknövelő, kiváló befektetés.
Ha szakmai segítségre van szükséged, maradtak kérdéseid, elbizonytalanodtál, szeretnéd a legjobb döntést meghozni írj nekünk vagy keresd a Netkazán szakértő kollégáit munkaidőben: mindenben segítünk. Ittpedig: megtekintheted a Netkazán hőszivattyú kínálatát.