Száraz fűtőbetétes bojlerek

Technikailag a bojler egy olyan szerkezet, amely nem csak a víz felmelegítésére, hanem melegen tartására és tárolására is szolgál, kielégíti a családok melegvíz-igényét. A megfelelő bojlert számtalan szempontot átgondolva kell kiválasztani: figyelembe kell venni a fogyasztást, az ár-érték arányt, a méretet és érdemes elgondolkodni a száraz fűtőbetétes modelleken.
A bojler története
A bojler feltalálását a szükség vezérelte: néhány sötét évszázad után a 18-19. századi embereknek egyre nagyobb igényük volt a higiéniára. Már nem csak a tiszta vízre volt szükség, hanem a meleg és tiszta vízre is. Eleinte ezt úgy oldották meg, hogy a vizet – egy edényben - tűzön felforralták. Azonban ez nehéz, balesetveszélyes és lassú folyamat is volt.
Az első olyan szerkezetet, amely a víz melegítésére volt használható, Benjamin Maughan készítette. Úgy kell elképzelned, mint egy ronda vashengert, de a hengerben rengeteg cső volt, a csövekben hideg víz folyt, amit útközben lánggal megmelegítettek és a végén meleg vizet kaptunk. Gejzírnek hívták. Viszont nem volt képes a víz tárolására ezért (a mai értelemben) nem tekinthetjük bojlernek.
Az első bojlerekre egészen az 1900-as évekig kellett várnunk, hazánkban a hatvanas évek elején terjedtek el.
A Hajdú bojlerek
Magyarországon a bojler sokáig egyet jelentett a Hajdú márkával. A cég a kezdetektől fogva Tégláson működik, ahol az 1952-ben még hadiipari termékeket gyártó céget strukturálták át és lett a szocializmus mintapéldája. Később privatizálták, sok fejlesztési és termékfejlesztési folyamatot valósított meg, mára az egyik meghatározó bojlergyártó, a Netkazán kínálatában is többféle Hajdú bojler közül választhatsz.
A bojler működése, a rézcsöves fűtőszál
A bojler működése nem bonyolult és nem is változott sokat az elmúlt évszázadban. Mint az első néhány modellben, a bojlerbe egy vékony csövön érkezik a hideg víz. A benne található fűtőbetét segítségével felmelegítjük a vizet, ami aztán egy csövön keresztül belemegy a rendszerbe és mindenhol, ahol csap van, meleg víz folyik. Jelenleg a fűtőbetéteknek két fajtája van: száraz és vizes fűtőbetét.
A hagyományos rézcsöves fűtőszál (vizes) közvetlenül érintkezik a vízzel: ennek az az előnye, hogy rendkívül gyorsan tudja felmelegíteni a vizet. Ugyanakkor rengeteg hatásnak van kitéve, és extrém munkát végez. Úgy képzeld el, hogy a bojlered alján van, körülötte (például) 80 liter víz, amit fel kell melegítenie. És melegen is kell tartania.
Évek alatt könnyen előfordulhat, hogy vízkő rakódik le rá, ami sajnos hőszigetelő. A szépen lassan lerakódott vízkő, akár 4-5 centi vastag is lehet, és úgy fest, mint a korall. Tisztítás, vagy csere nélkül ez nagy mértékben rontja a fűtési hatásfokot. A vízkövesedést úgy kerülheted el, ha tisztított vizet használsz, vagy úgy, ha száraz fűtőbetétes bojlert.
A száraz fűtőbetétes bojlerek
A száraz fűtőbetétek az úgynevezett steatite technológiával készülnek, ami azt jelenti, hogy egy zománcozott acélhüvelybe rejtik a fűtőszálat. Így a fűtőszál nem érintkezik a vízzel.
További előny, hogy nem csökken a a száraz fűtőbetétes bojler teljesítménye és nem kell számolni a vízkővel sem. Karbantartani is sokkal könnyebb, egyszerűbb. Egy esetleges fűtőbetét csere gyorsabban kivitelezhető. A száraz fűtőbetét egyik komoly előnye az, hogy a bojlerben sem rakódik le vízkő, belülről tiszta marad. Így egy szenzációsan hosszú élettartamú bojlerünk lesz, amelynek a teljesítménye nem csökken, nem vízkövesedik.
A Netkazán kínálatában több Hajdú bojler termékcsalád is bír a fenti előnyökkel. Például:
- Hajdú Z 80-150 C literes ERP villanybojlerek, tűzzománc bevonatú acéllemez tartállyal és magnézium aktív anóddal.
- Hajdú Smart típusú elektromos vízmelegítők, öntanuló (smart-controll), hőfokszabályozással ellátva
- Hajdú Smiley elektromos vízmelegítők egyedi rétegfűtési elektronikával, két szteatitos (száraz kerámia) fűtő, hosszú tokcsővel
Ismerd meg a Netkazán kínálatában található (akár száraz fűtőbetétes) bojlereinket.