Miért fontos az iszapleválasztó?

Kezdjük a legfontosabbal: a kazán karbantartása vagy cseréje során iszapleválasztó, más néven szennyeződésleválasztó telepítése szükséges, hogy megvédje a rendszert a vízben lévő olyan mikroszennyeződésektől, mint az oldott levegő, a különböző koszok, iszap. De mi is az az iszapleválasztó? Mire való és milyen előnyei vannak? Ebben a cikkben megírtuk!
Mire való az iszapleválasztó?
Az iszapleválasztó tiszta vizet, megbízható működést, jobb és gyorsabb hőátadást biztosít, és így hozzájárul az energiafogyasztás és a károsanyag-kibocsátás csökkentéséhez. Alkalmas melegvíz-fűtési (azaz radiátoros) rendszerekhez és padlófűtési rendszerekhez egyaránt.
Az iszapleválasztó használatával a vízben található rozsda, mészrészecskék, kalcium, magnézium, oxidok, karbonátok, az iszap, vegyszerek használata nélkül eltávolíthatóak. Az iszapleválasztók – azon túl, hogy tisztán tartják a teljes rendszert - védik a keringtető szivattyút és a hőcserélőt is.
Mire használható az iszapleválasztó?
A környezet megóvása mindenki számára fontos szempont, ahogy az is, hogy olyan technikákat találjunk, amelyek csökkentik az energiafogyasztást, és a fűtésszámlánkat.
Így minden olyan megoldást, amely segíthet és optimalizálhatja a fűtési rendszert, előnyben kell részesíteni.
Az iszapleválasztó valóban hatékony tartozék a fűtővízben lévő különböző anyagok felfogására. A fűtési rendszernek ugyanis szembe kell néznie és megfelelő választ kell adnia az elektrolízis-re. Ha még emlékszel az iskolában tanultakra, akkor tudod, hogy az elektrolízis során új vegyi anyagok keletkeznek, melyek ebben az esetben koszok és hatékonyságot csökkentenek. Az elektrolízis tehát iszapot vagy vasat termel, amely az áramkörben marad. Az iszapleválasztó ilyenkor elengedhetetlen ahhoz, hogy a rendszer ne károsodjon a felesleges anyagmaradványok miatt. Megjegyzendő, hogy például a tágulási edénnyel ellentétben az iszapleválasztó beépítése nem kötelező, bár erősen ajánlott, egyes esetekben a garancia feltétele.
Az iszapleválasztók típusai
Jelenleg háromféle iszapleválasztó létezik, amelyeket a céltól és a rendszertől függően kell használni. A mágneses iszapleválasztó lehetővé teszi, hogy a fűtési rendszer csatornáin átfolyó vízből a fémes iszapanyagokat egy mágnes segítségével közvetlenül szétválasszuk. A mechanikus iszapleválasztóról elmondható, hogy a vízben lévő iszapos elemeket a súlyuk alapján fogja fel.
Végül a mechanikus és a mágneses megoldás, mely egyesíti a mágnes sajátosságait a hidrociklon sajátosságaival, hogy az iszaptörmeléket maximálisan felfogja, függetlenül attól, hogy az vastartalmú vagy nem vastartalmú.
Kép: Computherm DS2-20 mágneses iszapleválasztó
Ezért fontosak az iszapleválasztók
Ahogy írtuk, azért, hogy a vízben levő iszapot eltávolítsuk. Ha nem tesszük meg akkor a csőben rontja a hőszállítás hatásfokát. Gondot okozhat, ha lerakódik a sarokidomoknál (és akár el is dugul, de az ellenállást megnöveli), valamint lecsökkenti a szivattyú élettartamát.
Mi történik, ha nem használunk iszapleválasztót?
Egy ideig semmi, hiszen az iszapnak fel kell torlódnia ahhoz, hogy észrevegyük az iszapleválasztó hiányát. Utána viszont az iszap feltorlódása megtörténik, de ezen túl az is gond, hogy tönkremehet a hőcserélő, elromolhat a keringtető szivattyú. Ha nem használsz iszapleválasztót, ezek a hibák 1-3 év alatt jönnek elő. Ne felejtsük, hogy a mágneses iszapleválasztó utólag is beköthető szinte bármilyen kazánba.
Hogyan működik az iszapleválasztó?
Minden rendszerben kering iszap. A leválasztó egyszerre szűri ki a koszt és mágnessel magához húzza a fémdarabokat. Így kivonja a rendszerből és összegyűjti egy helyre az iszapot. Ezt az egyveleget időnként el kell távolítani: ez nem nagy munka, tulajdonképpen le kell engedni a tartalmát.
A cikk a Computherm szakértő tanácsai alapján készültek.
Ismerd meg a Computherm mágneses iszapleválasztóit: ITT!