Még nincs CO mérőd, akkor kattints ide:
https://netkazan.hu/termekek/szenmonoxid-erzekelo/278
Így tervezd meg a fűtési rendszeredet!
A fűtési rendszer megtervezése bonyolult és összetett feladat, de alapos előkészülettel és a megfelelő szakember(ek) bevonásával optimális költségek mellett biztosíthatod az otthonod melegét. Van néhány olyan kulcsfontosságú szempont, amire érdemes odafigyelned a tervezés során. Ebben a cikkben összegyűjtöttük melyek ezek.
Segítünk elkerülni a gyakori hibákat
A fűtési rendszerek tervezésekor a legtöbben ugyanazokat a hibákat követjük el (mondhatnánk úgy is, hogy szinte tipikus hibákkal találkozunk): ez pedig előbb utóbb meglátszik majd a fűtésszámlán, hiszen a rendszer nem működik majd olyan hatékonyan, ahogy működhetne. Íme, melyek ezek a leggyakoribb hibák és megírjuk azt is, hogyan kerüld ki.
A kazán túlméretezése (vagy alul méretezése)
Sajnos sok embert elcsábít a „nagyobb, jobb” gondolata, ezért teljesen feleslegesen túl nagy teljesítményűt kazánt választanak. Vagy ellenkezőleg is: egy olcsóbb, a kelleténél kisebb teljesítményűt választunk abban bízva, hogy az is kielégíti az igényeinket majd.
Ha a kellőnél nagyobb teljesítményű kazánt választasz akkor feleslegesen szórod a pénzt mert nem hatékony, sokkal drágább a bekerülés költsége is, és több energiát termelhet, mint amennyit a fűtési rendszer kezelni tud. A túl alacsonyra tervezett kazán viszont mindig csúcs közelbe járatva megy majd, ami ismét nem optimális.
Mielőtt megvásárolod a kazánt az lépés a hőigény számítás elvégzése. Ez egy szakmai feladat, melynek során meghatározzák az épület fűtési hőigényét. A számítás során figyelembe veszik az épület hőveszteségét, a fűtendő térfogatot, a szigetelés mértékét, a nyílászárók típusát és a külső hőmérséklet átlagát. A pontos hőigény számítás elengedhetetlen a megfelelő méretű fűtési rendszer kiválasztásához, ami így hatékonyan fűti fel az otthont sem alulméretezett, sem felülméretezett nem lesz.
Válaszd ki a fűtési módot!
Számos fűtési mód közül választhatsz, mindegyiknek megvannak a maga előnyei. A legelterjedtebbek közé tartozik a gázfűtés, a villanyfűtés, a hőszivattyús fűtés, a fatüzelésű fűtés. A választást befolyásolják a rendelkezésre álló energiaforrások, a beruházási költségek, a fűtendő terület nagysága, a környezettudatossági szempontok és az egyéni preferenciák.
Fussuk át a lehetőségeket:
A gázfűtés a legnépszerűbb megoldás Magyarországon, köszönhetően a kiépített gázhálózatnak és a viszonylag kedvező gázáraknak. Az elektromos fűtés egyszerűen telepíthető, alacsonyabb lehet a bekerülési költsége, de magasabb üzemeltetési költségekkel járhat. A hőszivattyús fűtés környezetbarát és energiatakarékos megoldás, de a kezdeti beruházási költségek magasabbak a fapellet megújuló energiaforráson alapuló, kényelmes és automatizálható fűtési mód, de a tároláshoz elegendő helyre van szükség. Ma már ritka, de a szilárd tüzelésű fűtés tradicionális fűtési mód, alacsony költséggel, de manuális tüzelést igényel. (Ilyen lehet a kandalló vagy kandallókályha)
Legyen termosztát, és jól válaszd ki a termosztát(ok) helyét!
Ma már nem jellemző, hogy nincs termosztát az azonban igen, hogy régi, elavult termosztát van az otthonokban. Ha építesz, akkor mindenképp válassz egy (vagy akár szobánkként egy) modern termosztátot. Ezek az eszközök nem drágák, cserébe rengeteget spórolsz azzal, ha jót választasz és jól használod. A termosztát könnyen lecserélhető a kazán cseréje nélkül is, és különösen akkor érdemes ezen elgondolkodni, ha a fűtésszabályozás több mint 14 éves. Az Energy Saving Trust szerint egy tipikus háromszobás otthon körülbelül 30 000 forintot takaríthat meg azzal, ha egy termosztát pontos és programozható.
Vigyázz az elhelyezésre. Ha a termosztát közvetlen napsütésnek vagy hideg huzatnak van kitéve, téves adatokat adhat a rendszernek, ami nem megfelelő fűtést eredményezhet.
A hőleadó kiválasztása
A hőleadó egységek kiválasztása során figyelembe kell venni a fűtési mód típusát, a fűtendő helyiség hőigényét, a kívánt hőmérsékletet, az esztétikai szempontokat, és a költségvetést. Radiátorok, padlófűtés csövek, mennyezeti fűtőpanelek, fal fűtőpanelek – a választék széles, így mindenki megtalálhatja a számára ideális megoldást.
Ha kiválasztottad a hőleadót (például egy radiátort) vigyázz, hogyan rendezed be az otthonodat. Ha bútorokkal vagy függönyökkel eltorlaszolod a fűtőtesteket (értsd elé teszel egy ülőgarnitúrát), az akadályozza a hőáramlást, és a helyiség nem fog megfelelően felmelegedni.
Ha elavult a rendszer
Az elavult rendszerek gyakran kevésbé hatékonyak. Érdemes megfontolni az olyan modern, energiatakarékos fűtési rendszerekre való áttérést, mint például a kondenzációs kazán vagy a hőszivattyú.
Különösen aktuális ez most, amikor a kormány a 90-es évek előtt épült házak energia korszerűsítésére kiírt pályázattal jelentős segítséget nyújt abban, hogy lecseréld a jelenlegi fűtési rendszeredet. Egy kazáncserével tudod a legnagyobb megtakarítást elérni.
A fűtési rendszer megtervezésekor alaposan át kell gondolni a fenti szempontokat, és a döntéseket a konkrét igényeknek és feltételeknek megfelelően kell meghozni. A szakember bevonása és a korszerű technológiák alkalmazása elengedhetetlen ahhoz, hogy alacsony legyen a rezsiszámlád.
Szívesen segítünk neked bármiben, hívj minket és a szakértő kollégáink minden kérdésedre válaszolnak.