Fűtési rendszer karbantartás: nem mindenhez kell szerelő!

Mivel a fűtési rendszer otthonunk szíve – és egyben az egyik legjelentősebb beruházásunk is –, érthető, hogy azt szeretnénk, ha örökké úgy működne, mint újkorában. Bár ez nem megy magától, egy kevés odafigyeléssel és rendszeres karbantartással elérhetjük, hogy a rendszerünk hosszú távon is megbízható maradjon. De mit kell tennünk? Hogyan gondoskodhatunk a fűtési rendszerünk megfelelő állapotáról? A jó hír az, hogy a karbantartás sokkal egyszerűbb, mint gondolnád! Íme néhány hasznos tipp.
A kazán ellenőrzése
Az egyik legfontosabb feladat a kazán rendszeres karbantartása. Ehhez szakemberre lesz szükséged. Egyrészt azért, mert nem feltétlen értesz hozzá. Másrészt azért, mert a legtöbb kazán jótállása az átvizsgáláshoz és a karbantartáshoz kötött és ezt kötelező szakembernek, kazánszerelőnek elvégeznie. Ha ez nem történik meg, elveszítheted a jótállást. A szakember – az ellenőrzés során - a kazán égőjét, hőcserélőjét és egyéb kritikus alkatrészeit vizsgálja meg, hogy biztosítsa a hatékony és biztonságos működést.
Van, amihez nem kell szakember: a kazán környékének megtisztításához. Távolítsd el a port és a szennyeződéseket a kazán környékéről, hogy biztosítsd a jó légáramlást és a hatékony működést – és máris készen van.
A radiátor légtelenítése
A fűtési rendszerben levegőbuborékok alakulhatnak ki. Ezek a buborékok akadályozhatják a meleg víz áramlását és így csökkenthetik a fűtés hatékonyságát. Ha a radiátor nem melegszik egyenletesen, vagy furcsa hangokat ad ki, akkor légtelenítésre van szükség.
(Egyébként a radiátorokat évente legalább egyszer érdemes légteleníteni, legjobb ősszel, amikor a fűtési szezon kezdődik). Akkor is szükséges a légtelenítés, ha új radiátorokat szereltek fel, vagy akkor, ha azt érzed, hogy a nem melegszik rendesen, vagy ha fura hangokat ad (csörög, esetleg puffan vagy dörömböl). Maga a feladat nem nehéz, ide kattints abban a cikkben lépésről lépésre megmutatjuk, hogyan tedd.
Ellenőrizd a rendszerben a nyomást
Tulajdonképpen hasonló a feladat, mint az autógumi nyomásának ellenőrzésekor. És nem is nehezebb. A fűtési rendszer optimális működéséhez elengedhetetlen a megfelelő víznyomás. Ha a nyomás túl alacsony, a rendszer nem működik hatékonyan, míg a túl magas nyomás károsíthatja a csöveket és a kazánt. A nyomásmérő segítségével ellenőrizhetjük az aktuális értéket, amelynek általában 1-2 bar között kell lennie. Ha kevesebbet mutat pótolni kell a vizet, ha többet csökkenteni kell a rendszer nyomását. Ezt általában egyetlen mozdulattal (egy kis csap elforgatásával) tudod megoldani.
Nézd meg a csöveket, a fűtőtesteket
A csövek és fűtőtestek állapotának időszakos vizsgálata segíthet elkerülni a nagyobb problémákat. Figyelni kell a szivárgásokra, rozsdásodásra vagy bármilyen károsodásra, mert ezek hosszú távon komolyabb hibákhoz vezethetnek. Ha bármilyen rendellenességet észlelünk, érdemes mielőbb szakember segítségét kérni.
Ha padlófűtésed van a csövek a padló alatt rejtve vannak, nem mindig egyszerű megtalálni a bajt. Ha gyanakszol arra, hogy szivárog/hibás, akkor hőkamerás vizsgálattal, nyomáspróbával tudod megállapítani a hibát: de ehhez nagy eséllyel szakembert érdemes hívni
Termosztát és a keringtető szivattyú ellenőrzése
A termosztát megfelelő beállítása kulcsfontosságú a hatékony fűtés érdekében. De nem csak ez. Időnként ellenőrizni kell, hogy pontosan működik-e, és ha szükséges, újrakalibrálni vagy elemet cserélni, esetleg kicserélni, lecserélni. Érdemes időt szakítani a kergingtető szivattyúdra (ha van). A fűtési rendszerben a keringtető szivattyú (cirkulációs szivattyúnak is hívják, kattints ide, írtunk már róla egy hosszabb cikket) felel a meleg víz áramoltatásáért. Ha zajos vagy nem működik megfelelően, akkor lehet, hogy tisztításra vagy javításra van szükség.
Előzd meg a gondot!
Megvédheted a rendszert úgy is ha vízlágyítót használsz (hazánkban szinte mindenhol kemény a víz, ami azt jelenti, hogy sok sót tartalmaz, ez a só lerakódik a csövekre, az alkatrészekre és idővel csökkenti a hatékonyságot illetve vízkövet okoz), illetve az is jó ötlet, ha iszapleválasztót használsz. Ebben a blogbejegyzésben mindkettőt részletesebben kifejtjük, fontos lehet.
A fűtési rendszered karbantartása egyáltalán nem nehéz. Vannak olyan feladatok, amihez szakember kell de a többit akár szerszámok (és barkácstudás) nélkül is meg tudod csinálni: cserébe a rendszered évekkel hosszabb ideig működik majd tökéletesen.
Még nincs hozzászólás. Légy te az első!
Szólj hozzá!